Jak Kręgi Naprawcze trafiły do Polski i co się z nimi działo od tego czasu?

Zaczęło się prosto: na spotkaniu towarzyskim Tomasz Bagiński usłyszał o Dominicu Barterze. Praca Dominika wzbudziła zainteresowanie: wydawał się być człowiekiem o znaczących osiągnięciach w praktycznym, szerokim stosowaniu Porozumienia Bez Przemocy w Brazylii. Barter nie ograniczał się do warsztatów: wprowadził Kręgi Naprawcze w kilkudziesięciu szkołach, zorganizował konferencje sprawiedliwości naprawczej, które bywały zalecane stronom konfliktu w ramach procesu sądowego. Zafascynowani jego osiągnięciami członkowie Fundacji Świadomego Rozwoju zaprosili Dominica Bartera do Polski. W kilku spotkaniach, zorganizowanych przy Ośrodku Kształcenia dla Nauczycieli wzięło udział blisko 100-120 osób. Tomasz Bagiński, który aktywnie popularyzuje Kręgi Naprawcze w Polsce, kontynuował naukę biorąc podczas warsztatów Bartera za granicą. Zdobywaną wiedzę i praktykę włączał do posiadanych już kompetencji mediacyjnych, a następnie zorganizował grupę ćwiczącą w Polsce. Po kilku latach pracy w małych grupach metoda kręgów naprawczych została uwzględniona w rocznym programie mediacji stworzonym przez Dominikę Jasińską i stanowi jego znaczącą część już od pięciu lat. Osoby, które w tym czasie wzięły udział w programie, angażują się w popularyzację kręgów w różnych miejscach w Polsce. Dzięki nim zrealizowaliśmy serię warsztatów we Wrocławiu, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Gliwicach, Warszawie. Planujemy kolejne warszataty i wspieranie grup ćwiczących powstających lokalnie.

Osobiste podziękowania od Tomka Bagińskiego.

Kręgi Naprawcze są obecne w Polsce w różnych formach, od kilku lat. Wiele osób po drodze przyczyniło się do tego - dostrzegając i doceniając ich wkład chciałbym ich tu wymienić i złożyć podziękowania.

Ike Lasater - pokazał nam, że jest ktoś taki jak Dominic i na czym polega jego praca.

Ola Bagińska - współorganizowała pierwszą i jak do tej pory jedyną wizytę Dominica Bartera w Polsce, zostawała z małymi dziećmi w domu kiedy jechałem za granicę na kolejne szkolenia prowadzone przez Dominika, namawiała, kibicowała i motywowała do dzielenia się KN kiedy pojawiało się zwątpienie, współorganizowała i uczestniczyła w grupie ćwiczącej w Warszawie. Zawsze służyła uchem i swoim zdaniem w wielu tematach przez które przechodziliśmy po drodze, pomagała mi się przygotować do wielu procesów KN i warsztatów KN, wiele z nich ze mną zrealizowała. Przyjęła KN pod skrzydła swojej fundacji pozwalając na formalne funkcjonowanie.

Ania Mills, Ewa Orłowska, Xymena Klemińska – za pomoc w organizacji pierwszej i jak dotąd jedynej wizyty Dominika w Polsce.

Ola Bagińska, Leszek Kluza, Mira Kępka, Elżbieta Staniszewska, Tadeusz Gulina, Jola Marchlewska - rdzeń pierwszej grupy ćwiczącej - dzięki waszej obecności i zaangażowaniu mogliśmy ćwiczyć, opanować i zrozumieć głęboko cały proces.

Dominika Jasińska - postanowiła dołączyć KN do stworzonego przez siebie programu rozwojowego i od tego czasu rok do roku między 20 a 30 osób miało kontakt z KN, z tej grupy wyrosło zainteresowanie KN w Polsce.

Kasia Urbaniak, Monika Szczepanik, Agnieszka Pietlicka, Ela Więcław, Mariusz Zalewski, Piotr Leszczyński - zorganizowanie lokalnych warsztatów KN w wielu miastach w Polsce, które pozwala przedstawić ten proces wielu ludziom.

Mariusz Zalewski - za zaszczepienie pomysłu na tą stronę i oddanie na nią domeny.

Adam Kusio, Marta Behnke - za włożenie rąk do pracy żeby przenieść KN w nowy wymiar jakim jest powstanie tej strony oraz stron FB.

Wielu pozostałym, których nie umiem wymienić a których obecność i zainteresowanie wspiera przez cały czas.

Tomek Bagiński

 

sshutterstock_525198115